Facebook Twitter Youtube

Macera Yarışları Nedir?

Macera Yarışları; Değişik spor disiplinlerini birleştiren, Serüven ve sürpriz dolu, Adil ve eğlenceli, Yapması ve seyri keyifli yarışmalardır.

Haftalar süren yarışlar medyada ilgi görür ama bir çok yarış bir hafta sonuna sığar.

Yarışma, mekanik ve teknolojik imkanların sınırlayan kurallarla gerçekleşir; örneğin GPS ve motorlu taşıtlar kullanılamayabilir. Bu yokluk mücadelesinde kişinin en büyük gücü takım dayanışması ve güçlü uyum yeteneğidir.

Macera Yarışları işte bu sebepten takım sporudur. Derece kazanmak bir yana, dayanışma içinde yarışı bitirmenin amaç olduğu ama kolay olmadığı bir mücadele. 2, 3 ve 4 kişilik takımlarla yapılan organizasyonlar daha yaygındır.

Macera Yarışları'nda çoğu zaman sabit bir parkur veya rota yoktur. Katılımcılara bir harita verilir ve belirli noktaları verilen sıra ile dolaşmaları (eğer sıra verilecekse) istenir. İki nokta arasında takım istediği şekilde hareket eder.

Macera Yarışları'nda uygulayabileceğiniz spor branşlarının başlıcaları:

• Koşu - Trekking
• Dağ Bisikleti
• Yön Bulma
• Oryantiring
• İp İnişi
• İple Yan geçiş
• Tırmanış veya İp Çıkışı
• Kano / Deniz kayağı
• Yüzme
• Karda kayak
• Hedikli yürüyüş
• Karda Kızak
• Paten-inline skate
• (At) Binicilik

Tarihsel Gelişim

Modern macera yarışlarının 1989'da düzenlenen ilk "Raid" yarışı ile başladığı kabul edilir. Gerard Fusil adlı Fransız bir gazetecinin başlattığı "Raid"lerin ilki 1989'da Yeni Zellanda'da yapıldı. Fusil, Paris-Dakar gibi dayanıklılık yarışlarını izleyen bir spor muhabiri olarak, Raid serisini başlatırken dayanıklılık yarışı, bilinmeyen arazide yön bulma, birçok disiplinin bir arada uygulanması ve takım çalışması becerilerini birleştirmeyi hedeflemişti.

Yıl 1993 olduğunda, Madagaskar'da yapılan Raid yarışında tarihin ilk Amerikan takımı yarışı bitirdi. Bu takımın kaptanı olan Mike Burnet, macera yarışlarının yayılması ve tanınmasında belki de en kritik kişidir. "Raid" tecrübeleri ona ilham verdi ve yeni bir yarış ortaya çıktı: Eco-Challange. İlk Eco-Challenge 1995 yılında Utah, ABD'de yapıldı. Bu organizasyon macera yarışlarının standartlarını değiştirdi. Etkinliğin medyada bulduğu yer dikkat çekicidir. Her yıl düzenlenen Eco-Challenge yarışlarının sonuncusu 2002 yılında yapıldığında katılanlar arasında bir eşcinsel takımı, bir polis takımı, bir hayvan hakları savunucusu takım ve eski Playboy Playmate'lerinden oluşan bir takım vardı. Hazırlanan TV programı yaşanan dram ve gerginliği doruk noktasına çıkartıp izleyiciye ulaştırdı. 2001 yılında önceki seneye göre ikiye katlanan izlenme oranı, 2000 yılındaki 1,3 milyon seyirci rakamından 2002 yılında 1 Milyar seyirciye ulaştı. Mike Burnet "adventure racing" kavramını tescil ettirip pazarlama ticari dehasını da gösterdi.

Eco-Challenge bütün dünyandan katılımcı çekti, Türk'lerde 3 sene üst üste katıldı: Patagonya 1999 , Borneo 2000 ve Yeni Zellanda 2001 ekspedisyonları.

Eco-Challenge serisinin bitişi Mike Burnet'in başka bir TV projesine başlamasına yol açtı: Survivor. 2000 yılında başladığı bu program ve ardından geliştirdiği "The Apprentice" Burnett'in sadece "Reality Şovların Babası" olarak anılmasını sağlamakla kalmadı, ona iki de Emmy ödülü kazandırdılar. Survivor programı, bir çok açıdan macera yarışlarındaki değerleri taşıyordu (en azından Türkiye dışında yayınlananlar): problem çözmek, takım çalışması, atletik beceriler ve başarma isteği. Bu programın İsveç'te 1997'de yayınlanan "Expedition Robinson" programına dayandığı söylenir.

Macera yarışlarının standart bir biçimi hala yoktur ve gelişmeye devam etmektedir. En kısa macera yarışları temelde koşmaya dayanır ve 2 ile 4 saat sürer. Günümüzün en ünlü yarışları The Raid, The Primal Quest ve The Southern Traverse isimli organizasyonlardır ve birkaç günden fazla sürerler. "Gün aşırı" süren macera yarışlarına ekspedisyon tipli dendiği de olmaktadır. The Primal Quest yarışması katılımcıların en yüksek ödül için yarıştığı etkinliktir: 2006 yılında 250 000 USD ! Bu ödülün Macera Yarışları Dünya Şampiyonası 2005 organizasyon bütçesinin 3 katına yakın olması da bir diğer detay.. Macera Yarışları Dünya Şampiyonası (The Adventure Racing Championships - ARWC veya MYDŞ ) 2001 yılında başladı ve ekspedisyon formatındaki tek bir yarıştan oluşmaktadır. 2005 yılında Yeni Zellanda'da yapılan şampiyona yarışı 400 km'lik toplam uzunluğa sahipti. Yarışma mtb, deniz kayağı (kayaking), trekking, oryantiring, ip inişi, rafting, şambrel, mağaracılık ve ip teknikleri etaplarından oluştu ve birinci ekip 4,5 günde bütün parkuru tamamladı. Yarışın "ekstrem" bir aktivite olduğunun teyidi için çıkış alan 69 takımdan 46 tanesinin varışa ulaşamadığını aktarmak yeterli sanırım.

Gönüllü Olun
Eğer yarışmacı t-shirt’ü giymeyecekseniz, gönüllü görevli olarak bu maceranın gerçekleşmesine destek olabilirsiniz. Gönüllü olmak için tıklayın
Foto Galeri
MAY
Yeni Ay bir Macera Akademisi - Race Setter organizasyonudur.
© 2012 Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım : Renkli Kare